Barokní Kuks

Kuks je místo, kam se jezdí obdivovat neřesti. Ve velkolepém barokním areálu kousek od Jaroměře v údolí řeky Labe si totiž kromě Hospitalu, kostela a barokní lékárny můžete prohlédnout terasy se sochařskými alegoriemi ctností a neřestí od věhlasného sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Barokní areál v údolí Labe – to je Kuks
Kromě slavných Braunových soch, tedy souboru dvanácti ctností a dvanácti neřestí, osmi soch blahoslavenství a dalších plastik, které zdobí prostor před průčelím kostela a Hospitalu, si pozornost zaslouží také lékárna U granátového jablka, jedna z nejstarších zachovaných barokních lékáren ve střední Evropě, a Galerie českých vín. V Kuksu se každoročně pořádá řada akcí, k nimž díky obnovenému historickému vinohradu patří i tradiční zářijové vinobraní.

Hospital Kuks
Hlavní prohlídkový okruh vás zavede do vnitřních prostor kukského špitálu, mj. do bývalého hlavního nemocničního sálu, kostela nejsv. Trojice s hraběcí hrobkou, sakristie nebo barokní lékárny U granátového jablka. V šesti místnostech Českého farmaceutického muzea, střediska Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, poznáte vývoj lékáren od baroka do 20. století. K vidění je zde také stálá expozice Národního muzea, a to Dittrichova lékárna z domu v Nerudově ulici v Praze. V roce 2015 na Kuksu vzniklo vzdělávací centrum se zaměřením na hospitální aktivity a farmaceutickou činnost.

Záměry hraběte Šporka
Když se řekne Kuks, okamžitě by se vám mělo vybavit jméno hraběte Františka Antonína Šporka. Panství v údolí Labe zdědil Špork v roce 1684 a o deset let později se pustil do ambiciózního a nesmírně nákladného projektu: začal měnit kukské údolí na lázeňské a společenské středisko šlechty. Záměr se vydařil, lázně v Kuksu řadila na počátku 18. století evropská šlechta mezi ty nejslavnější. Krátce po Šporkově smrti však Kuks zničila povodeň a lázeňský i společenský život se na stovky let zastavil.

Oficiální stránky Hospitalu Kuks