Třebechovice pod Orebem

Město mezi Kostelcem nad Orlicí a Hradcem Králové se díky okolí s krásnými lesy a půvabnými meandry řeky Orlice stalo oblíbeným výletním místem.

Na Třebechovickém náměstí zaujme návštěvníky morový sloup Panny Marie, socha Nejsvětější Trojice, starobylá kašna s vodotryskem z roku 1675, která původně stála na Václavském náměstí v Praze a meteorologický sloup z roku 1909. Poblíž náměstí byl roku 1767 postaven barokní kostel svatého Ondřeje. Barokní kostel Božího těla na návrší Oreb, byl roku 1835 postaven na místě dřevěného kostelíka.

Po celém světě jsou však Třebechovice pod Orebem proslulé Muzeem betlémů, založené Marií a Vladimírem Vaclíkovými. Unikátní a nejznámější je Proboštův betlém, který se stal magnetem československé expozice na Světové výstavě v Montrealu v roce 1967. Na jedinečném řezbářském díle pracovali Josef Probošt, Josef Kapucián a Josef Friml celých 40 let. Muzeum betlémů uchovává kromě jiného i ručně psaný literátský graduál z roku 1559.

Nedaleko Třebechovic pod Orebem, na území části obce Krňovice se nachází Podorlický skanzen Krňovice, skanzenem s ukázkami lidové architektury Královéhradecka.

Oficiální stránky Třebechovic pod Orebem